Page images
PDF
EPUB

Committee on Expenditures in the Interior Department, 1860–1927:

Au thorized Mar. 16, 1860 (36, 1, H. J., 532).
Appointed July 8, 1861 (37, 1, H. J., 40).
Terminated Dec. 5, 1927 (70, 1, H. J., 8).
Successor: Committee on Expenditures in the Executive Departments,

1927-52.

Committee on Expenditures in the Navy Department, 1816-1927:
Committee on Expenditures in the Post Office (or Post Office Department

after ca. 1829), 1816-1927:
Committee on Expenditures in the State Department, 1816-1927:
Committee on Expenditures in the Treasury Department, 1816-1927:
Committee on Expenditures in the War Department, 1816-1927:
Committee on Expenditures on the Public Buildings, 1816-1927:

Each authorized Mar. 30, 1816 (14, 1, H. J., 550-551).
Each appointed Mar. 30, 1816 (14, 1, H. J., 552).
Each terminated Dec. 5, 1927 (70, 1, H. J., 8).
Common successor: Committee on Expenditures in the Executive Depart-

ments, 1927-52.

Committee on Flood Control, 1916-47:

Authorized Feb. 3, 1916 (64, 1, H. J., 289).
Appointed Feb. 9, 1916 (64, l, H. J., 310).
Terminated Jan. 3, 1947 (80, 1, H. J., 7).
Successor: Committee on Public Works, 1947-

.

Committee on Foreign Affairs, 1822- :

Authorized Mar. 13, 1822 (17, 1, H. J., 351).
Appointed Dec. 3, 1822 (17, 2, H. J., 19).

Committee on Freedmen's Affairs, 1866-79:

Au thorized Dec. 4, 1866 (39, 2, H. J., 25).
Appointed Dec. 10, 1866 (39, 2, H. J., 50).
Terminated, presumably, July 1, 1879, though termination was proposed

as early as Dec. 5, 1873.

Committee on Government Operations, 1952- :
Antecedent: Committee on Expenditures in the Executive Departments,

1927-52.
Authorized July 4, 1952 (82, 2, H. J., 731).
Appointed July 4, 1952 (ibid.).

Committee on House Administration, 1947- :
Antecedents: Committee on Accounts, 1803-1917; Committee on Election

of President, Vice President, and Representatives in Congress, 1893-
1947; Committee on Elections No. 1, 1895-1947; Committee on Elec-
tions No. 2, 1895-1947; Committee on Elections No. 3, 1895-1947;
Committee on Memorials, 1929-47; Conmittee (Joint) on Enrolled
Bills, 1789-1947; Committee (Joint) on the Library, 1806-1947; and

Committee (Joint) on Printing, 1846-1947.
Au thorized Jan. 3, 1947 (80, 1, H. J., 7).
Appointed Jan. 14 and 16, 1947 (80, 1, H. J., 67 and 71).

Committee on Immigration and Naturalization, 1893-1947:

Authorized Aug. 18, 1893 (53, 1, H. J., 13).
Appointed Aug. 21, 1893 (53, 1, H. J., 16).
Termina ted Jan. 3, 1947 (80, 1, H. J., 7).
Successor: Committee on the Judiciary, 1813- .

Committee on Indian Affairs, 1821-1947:

Authorized Dec. 17, 1821 (17, 1, 1. J., 62).
Appointed Dec. 17, 1821 (ibid.).
Terminated Jan. 3, 1947 (80, 1, H. J., 7).
Successors: Committee on Public Lands, 1805-1951; and Committee on

Interior and Insular Affairs, 1951- .

Committee on Industrial Arts and Expositions, 1903-27:

Authorized Nov. 9, 1903 (58, 1, H. J., 7).
Appointed Dec. 5, 1903 (58, 1, H. J., 109).
Terminated Dec. 5, 1927 (70, i, H. J., 8).

Committee on Insular Affairs, 1899-1947:

Au thorized Dec. 8, 1899 (56, 1, H. J., 69).
Appointed Dec. 18, 1899 (56, 1, H. J., 110).
Terminated Jan. 3, 1947 (80, 1, H. J., 7).
Successors: Committee on Public Lands, 1805 5-1951; and Committee on

Interior and Insular Affairs, 1951- .

Committee on Interior and Insular Affairs, 1951- :
Antecedents: Committee on Public Lands, 1805-1951; Committee on Indian

Affairs, 1821-1947; Committee on the Territories, 1825-1947; Commit-
tee on lines and Mining, 1865-1947; Committee on Irrigation of Arid
Lands, 1893-1924; Committee on Insular Affairs, 1899-1947; and Com-

mittee on Irrigation and Reclamation, 1924-47. Au thorized Feb. 2, 1951 (82, 1, H. J., 121). Appointed Feb. 2, 1951 (ibid.).

:

Committee on Interstate and Foreign Commerce, 1891

Antecedent: Committee on Commerce, 1819-91.
Authorized Dec. 19, 1891 (52, 1, H. J., 16).
Appointed Dec. 23, 1891 (52, 1, H. J., 17).

Committee on Invalid Pensions, 1831-1947:

Authorized Jan. 10, 1831 (21, 2, H. J., 167).
Appointed Dec. 8, 1831 (22, 1, H. J., 23).
Terminated Jan. 3, 1947 (86, 1, H. J., 7).
Successor: Committee on Veterans' Affairs, 1947-

.

Committee on Irrigation and Reclamation, 1924-47:

Antecedent: Committee on Irrigation of Arid Lands, 1893-1924.
Au thorized Jan. llt, 1924 (68, i, H. J., 161).
Membership of antecedent committee retained.
Terminated Jan. 3, 1947 (80, 1, H. J., 7).
Successors: Committee on Public Lands, 1805-1951; and Committee on

Interior and Insular Affairs, 1951- .

Committee on Irrigation of Arid Lands, 1893-1924:

Authorized Aug. 18, 1893 (53, 1, H. J., 13).
Appointed Aug. 21, 1893 (53, 1, H. J., 16).
Terminated Jan. 14, 1924 (68, i, H. J., 161).
Successor: Committee on Irrigation and Reclamation, 1924-47.

Committee on the Judiciary, 1813- :

Authorized June 3, 1813 (13, 1, H. J., 19).
Appointed Dec. 7, 1813 (13, 2, H. J., 166).

Committee on Labor, 1883-1947:

Antecedent: Committee on Education and Labor, 1867-83.
Authorized Dec. 19, 1883 (48, 1, H. J., 154-155).
Appointed Dec. 24, 1883 (48, l, H. J., 169).
Terminated Jan. 3, 1947 (80, 1, H. J., 7).
Successor: Committee on Education and Labor, 1947- .

Committee on Levees and Improvements of the Mississippi River, 1877-1911:

Antecedent: Committee on the Mississippi Levees, 187577.
Authorized Nov. 7, 1877 (45, 1, H. J., 167).
Membership of antecedent committee retained.
Terminated Apr. 5, 1911 (Cong. Record, 62d Cong., 1st sess., vol. 47,

pt. 1, p. 80).
Successor: Committee on Rivers and Harbors, 1883-1947.

Committee (Joint) on the Library, 1806-1947:

Authorized Feb. 27, 1806 (9, i, H. J., 306).
Appointed Feb. 27, 1806 (9, 1, H. J., 306).
Terminated Jan. 3, 1947 (80, 1, H. J., 7).
Successor: Committee on House Administration, 19117- .

Committee on Manufactures, 1819-1911:

Antecedent: Committee on Commerce and Manufactures, 1795-1819.
Authorized Dec. 8, 1819 (16, 1, H. J., 22).
Appointed Dec. 8, 1819 (ibid.).
Terminated Apr. 5, 1911 (Cong. Record, 62d Cong., Ist sess., vol. 47,

pt. I, p. 80). Successori Committee on Interstate and Foreign Commerce, 1891- .

Committee on Memorials, 1929-47:

Au thorized Jan. 3, 1929 (70, 2, H. J., 82).
Appointed Jan. 14, 1929 (70, 2, H. J., 109-110).
Terminated Jan. 3, 19147 (80, 1, H. J., 7).
Successor: Committee on House Administration, 1947-

.

Committee on merchant iarine and Fisheries, 1887-1932; and 1935- :

Authorized Dec. 21, 1887 (50, 1, H. J., 98).
Appointed Jan. 5, 1888 (50, 1, H. J., 247).
Abolished Jan. 4, 1932 (72, l, H. J., 195).
Interim successor: Comunittee on Merchant Marine, Radio, and Fish-

eries, 1932-35.
Resurrected Feb. 26, 1935 (74, 1, H. J., 294-295).
Next appointed Feb. 26, 1935 (ibid.).

Committee on Merchant Marine, Radio, and Fisheries, 1932-35:

Antecedent: Committee on Merchant Marine and Fisheries, 1887–1932.
Au thorized Jan. 4, 1932 (72, 1, H. J., 195).
Appointed Jan. 4, 1932 (ibid.).
Terminated Feb. 26, 1935 (74, 1, H. J., 294-295).
Successor: Committee on Merchant Marine and Fisheries, 1935- .

Committee on Mileage, 1837-1927:

Authorized Sept. 15, 1837 (25, 1, H. J., 62).
Appointed Dec. 7, 1837 (25, 2, H. J., 34).
Terminated Dec. 5, 1927 (70, i, H. J., 8).
Successor: Comittee on Accounts, 1803-1947.

Comittee on Military Affairs, 1822-1947:

Au thorized Mar. 13, 1822 (17, 1, H. J., 351).
Appointed Dec. 3, 1822 (17, 2, H. J., 19).
Terminated Jan. 3, 1947 (86, 1, H. J., 7).
Successor: Comur.ittee on Armed Services, 1947-

.

Committee on the Militia, 1835-1911:

Au thorized Dec. 10, 1835 (221, I, H. J., 38).
Appointed Dec. 10, 1835 (244, 1, H. J., 41).
Terminated Apr. 5, 1911 (Cong. Record, 62d Cong., 1st sess., vol. 47,

pt. 1, p. 80).
Successor: Committee on lilitary Affairs, 1822-1947.

Committee on Military Pensions, 1825-31:

Antecedent: Committee on Revolutionary Pensions, 1825.
Authorized Dec. 13, 1825 (19, 1, H. J., 46).
Membership of antecedent committee retained.
Terminated Jan. 10, 1831 (21, 2, H. J., 167).
Successor: Committee on Revolutionary Pensions, 1831-80.

Committee on Mines and Mining, 1865-1947:

Authorized Dec. 19, 1865 (39, 1, H. J., 92).
Appointed Dec. 21, 1865 (39, l, H. J., 102).
Terminated Jan. 3, 1947 (80, 1, H. J., 7).
Successor: Conmittee on Public Lands, 1805-1951; and Committee on

Interior and Insular Affairs, 1951- .

Committee on the Mississippi Levees, 1875-77:

Authorized Dec. 10, 1875 (44, 1, H. J., 37).
Appointed Dec. 20, 1875 (44, 1, H. J., 89).
Terminated Nov. 7, 1877 (45, 1, H. J., 167).
Successor: Committee on Levees and Improvements of the Mississippi

River, 1877-1911.

Committee on Naval Affairs, 1822-1947:

Authorized Mar. 13, 1822 (17, 1, H. J., 351).
Appointed Dec. 3, 1822 (17, 2, H. T., 19).
Terminated Jan. 3, 1947 (60, 1, 1. J., 7).
Successor: Committee on Armed Services, 1947- .

Committee on the Pacific Railroad (on Pacific Railroads, after 1880),

1865-1911. Authorized Mar. 2, 1865 (38, 2, H. J., 387). Appointed Dec. 11, 1865 (39, 1, H. J., 44). Terminated Apr. 5, 1911 (Cong. Record, 623 Cong., 1st sess., vol. 47,

pt. 1, p. 80). Successor: Committee on Interstate and Foreign Commerce, 1891- .

Committee on Patents, 1837-1947:

Au thorized Sept. 15, 1837 (25, 1, H. J., 61).
Appointed Sept. 15, 1837 (25, 1, H. J., 65).
Terminated Jan. 3, 1947 (80, 1, H. J., 7).
Successor: Committee on the Judiciary, 1813- .

Committee on Pensions, 1880-1947;

Antecedent: Comittee on Revolutionary Pensions, 1831-80.
Authorized Mar. 2, 1880 (46, 2, H. J., 657).
Appointed Mar. 2, 1880 (ibid.).
Terminated Jan. 3, 1947 (80, i, H. J., 7).
Successor: Committee on Veterans' Affairs, 1947- .

Committee on Pensions and Revolutionary claims, 1813-25:

Authorized Dec. 22, 1813 (13, 2, H. J., 182).
Appointed Dec. 23, 1813 (ibid.).
Terminated Dec. 13, 1825 (19, l, H. J., 46).
Successors: Committee on Revolutionary Claims, 1825-73; and Committee

on Military Pensions, 1825-31.

Committee on Post Office and Civil Service, 1947-:
Antecedents: Committee on the Post Office and Post Roads, 1808-1947;

Committee on the Census, 1901-17; and Committee on the Civil Serv

ice, 1924-47. Authorized Jan. 3, 1947 (80, 1, H. J., 7). Appointed Jan. 14 and 16, 1947 (80, 1, H. J., 67 and 71).

Committee on the Post Office and Post Roads, 1808-1947:

Authorized Nov. 9, 1808 (10, 2, H. J., 345).
Appointed Nov. 9, 1808 (ibid.).
Terminated Jan. 3, 1947 (80, l, H. J., 7).
Successor: Committee on Post Office and Civil Service, 1947-

.

Committee (Joint) on Printing, 1846-1947:

Authorized Aug. 3, 1846 (29, 1, H. J., 1208).
Appointed Dec. 22, 1847 (30, 1, H. J., 1411).
Terminated Jan. 3, 1947 (80, 1, H. J., 7).
Successor: Committee on House Administration, 1947-

[ocr errors]

Committee on Private Land Claims, 1816-1911:

Au thorized Apr. 29, 1816 (1,1, l, li. J., 753).
Appointed Dec. 3, 1816 (141, 2, H. J., 23).
Terminated Apr. 5, 1911 (cong. Record, 62d Cong., Ist sess., vol. 47,
pt. 1, p. 80).

« PreviousContinue »