Page images
PDF
EPUB

Subcommittee: A subdivision of a standing committee that considers specified

matters and reports back to the full committee.

Table:

To dispose of a matter finally and adversely rithout iebate.

Union Calendar: A calender of the Connittee of the hole House on the State

of the Union, on which are placed bills raising revenue, general appropriation bills, and bills of a public character directly or indirectly appropriating money or property.

Veto: (1) To return a bill to Congress, without approval, within 10 days

(Sunday excepted) after it is presented to the President. Such a bill is usually accompanied by a message stating the President's reasons for disapproval. (2) To disapprove a bill that is sent to the President less than 10 days before the adjournent of Congress by failing to sign it. (3) The act of disapproving a bill by either of the above methods. Disapprovins a bill by the second method is termed a "pocket veto." Joint resolutions may be vetoed in the same ways.

Yeas and nays: The ricord of the vote on a matter by the Members of the

House. See also roll call.

APPENDIX II

STANDING COMMITTEES OF THE UNITED STATES HOUSE OF

REPRESENTATIVES, 1789-1954

Before the revision of the rules of the House of Representatives in 1880, the preposition for customarily appeared in the title, Committee for the District of Columbia; and the preposition of appeared in the titles, Committee of Accounts, Committee of Commerce, Committee of Elections, Committee of Ways and Means, Committee of Commerce and Manufactures, and Committee of Revisal and Unfinished Business. In the following list, as elsewhere in this inventory, the preposition on is uniformly employed for every standing committee both before and after 1880, except for one committee that did not survive to 1880, the Committee of Revisal and Unfinished Business.

The abbreviation H. J. used below for the standard edition of the printed House journal is preceded by numbers indicating the particular Congress and session and is followed by page citations. The naming of antecedent and successor committees is for the general guidance of persons referring to committee records. Names of standing committees that were current at the beginning of the 84 th Congress are underlined.

Committee on Accounts, 1803-1947:

Authorized Dec. 27, 1803 (8, 1, H. J., 503).
Appointed Dec. 27, 1803 (ibid.).
Terminated Jan. 3, 1947 (80, 1, H. J., 7).
Successor: Committee on House Administration, 1947- .

[merged small][merged small][ocr errors][merged small]

Committee on Armed Services, 1947- :
Antecedents: Committee on Military Affairs, 1822-1947; Committee on

Naval Affairs, 1822–1947; and Committee on the Militia, 1835-1911.
Authorized Jan. 3, 1947 (80, 1, H. J., 7).
Appointed Jan. 14 and 16, 1947 (80, 1, H. J., 66 and 70-71).

Committee on Banking and Currency, 1865- :

Authorized Mar. 2, 1865 (38, 2, H. J., 386).
Appointed Dec. 11, 1865 (39, 1, H. J., 43).

Committee on the Census, 1901-47:

Authorized Dec. 2, 1901 (57, 1, H. J., 7).
Appointed Dec. 10, 1901 (57, 1, H. J., 96).
Terminated Jan. 3, 1947 (80, 1, H. J., 7).
Successor: Committee on Post Office and Civil Service, 1947- .

Comunittee on the Civil Service, 1924-47:

Antecedent: Committee on Reform in the Civil Service, 1893-1924.
Authorized Jan. 14, 1924 (68, l, H. J., 161).
Membership of antecedent committee retained.
Terminated Jan. 3, 1947 (80, 1, H. J., 7).
Successor: Committee on Post Office and Civil Service, 1947- .

Committee on Claims, 1794-1947:

Authorized Nov. 13, 1794 (3, 2, H. J., 229).
Appointed Nov. 111, 1794 (3, 2, H. J., 231).
Terminated Jan. 3, 1947 (80, 1, H. J., 7).
Successor: Committee on the Judiciary, 1813-

.

Committee on Coinage, Weights, and Measures, 1867-1947:
Antecedent: Comnittee on a Uniform System of Coinage, Weights, and

Measures, 1864-67.
Au thorized mar. 2, 1867 (39, 2, H. J., 601).
Appointed Nov. 25, 1867 (40, 1, H. J. 263).
Terminated Jan. 3, 1947 (80, 1, H. J., 7).
Successor: Committee on Banking and Currency, 1865- .

Committee on Commerce, 1819-91:

Antecedent: Committee on Commerce and Manifactures, 1795-1819.
Authorized Dec. 8, 1819 (16, 1, H. J. 19).
Appointed Dec. 8, 1819 (16, 1, H. J., 19).
Terminated Dec. 19, 1891 (52, 1, H. J., 16).
Successor: Committee on Interstate and Foreign Commerce, 1891- .

Committee on Cominerce and Manufactures, 1795-1819:

Authorized Dec. 14, 1795 (4, 1, H. J., 375).
Appointed Dec. 14, 1795 (4, 1, H. J., 378).
Terminated Dec. 8, 1819 (16, 1, H. J., 19 and 22).
Su.ccessors: Committee on Commerce, 1819-91; and Committee on Manu-

factures, 1819-1971.

Committee (Joint Select) on the Disposition of (Useless] Executive Papers,

1889-1947:
Au thorized by statute Feb. 16, 1889 (25 Stat. 672). Not truly a stand-

ing committee.
Appointed Apr. 15, 1890 (51, 1, H. J., 1174).
Terminated Jan. 3, 1947 (80, 1, H. J., 7).
Successor: Committee on House Administration, 1947- .

Committee on the District of Columbia, 1808- :

Authorized Jan. 27, 1808 (10, 1, H. J., 146).
Appointed Jan. 27, 1808 (ibid.).

Committee on Education, 1883-1947:

Antecedent: Committee on Education and Labor, 1867-83.
Authorized Dec. 19, 1883 (48, l, H. J., 154).
Appointed Dec. 24, 1883 (48, 1, H. J., 169).
Terminated Jan. 3, 1947 (80, 1, H. J., 7).
Successor: Committee on Education and Labor, 1947- .

Committee on Education and Labor, 1867-83; and 1947- :

Authorized Mar. 21, 1867 (10, 1, H. J., 83).
Appointed Nov. 25, 1867 (40, 1, H. J., 263).
Abolished Dec. 19, 1883 (48, l, H. J., 154-155).
Interim successors: Committee on Education, 1883-1947; and Committee

on Labor, 1883-1947.
Resurrected Jan. 3, 1947 (80, 1, H. J., 7).

Next appointed Jan. 14 and 16, 1947 (86, i, H. J., 66 and 71). Committee on Election of President, Vice President, and Representatives

in Congress, 1893-1947;
Au thorized Aug. 18, 1893 (53, 1, H. J., 13).
Appointed Aug. 21, 1893 (53, 1, H. J., 16).
Terminated Jan, 3, 1947 (80, 1, H. J., 7).
Successor: Committee on ilouse Administration, 1947- .

Committee on Elections, 1789-1895:

Authorized Apr. 13, 1789 (1, 1, H. J., 13).
Appointed Apr. 13, 1789 (ibid.).
Terminated Dec. 11, 1895 (54, i, H. J., 55).
Successors: Committee on Elections No. 1, 1895-1947; Committee on

Elections No. 2, 1895–1947; and Committee on Elections No. 3,
1895-1947.

Committee on Elections No. 1, 1895-1947:
Committee on Elections No. 2, 1895-1947:
Committee on Elections No. 3, 1895-1947:

Common antecedent: Committee on Elections, 1789-1895.
Each authorized Dec. 17, 1895 (54, 1, R. J., 55).
Each appointed Dec. 21, 1895 (54, 1, H. J., 68).
Each terminated Jan. 3, 1947 (80, 1, H. J., 7).
Common successor: Comrittee on House Administration, 1947-

[ocr errors]

Committee on Engraving, 18114-60:

Authorized War. 16, 1844 (28, 1, H. J., 597).
Appointed Mar. 16, 1844 (28, 1, H. J., 598).
Terminated Mar. 19, 1860 (36, 1, H. J., 550).
Successor: Committee (Joint) on Printing, 1846-1947.

Committee (Joint) on Enrolled bills, 1789-1947:

Authorized July 27, 1789 (1, 1, H. J., 67).
Appointed July 31, 1789 (1, l, H. J., 69).
Terminated Jan. 3, 1947 (80, 1, H. J., 7).
Successor: Committee on House Administration, 1947-

[ocr errors]

Committee on Expenditures in the Department of Agriculture, 1889-1927:

Authorized Dec. 20, 1889 (51, 1, H. J., 74).
Appointed Dec. 21, 1889 (51, 1, H. J., 88).
Terminated Dec. 5, 1927 (70, 1, H. J., 8).
Successor: Committee on Expenditures in the Executive Departments,

1927-52.

Committee on Expenditures in the Department of Commerce, 1913-27:
Committee on Expenditures in the Department of Labor, 1913-27 :
Common antecedent: Committee on Expenditures in the Department of

Commerce and Labor, 1905-13.
Each authorized May 27, 1913 (63, 1, H. J., 162).
Each appointed June 3, 1913 (63, 1, H. J., 172).
Each terminated Dec. 5, 1927 (70, 1, H. J., 8).
Common successor: Committee on Expenditures in the Executive Depart-

ments, 1927-52.
Committee on Expenditures in the Department of Commerce and Labor,

1905-13:
Authorized Dec. 11, 1905 (59, 1, H. J., 120).
Appointed Dec. 11, 1905 (ibid.).
Terminated May 27, 1913 (63, 1, H. J., 162).
Successors: Committee on Expenditures in the Department of Commerce,

1913-27; and Committee on Expenditures in the Department of Labor,
1913-27.

Committee on Expenditures in the Department of Justice, 1874-1927:

Authorized Jan. 16, 1874 (403, 1, H. J., 248).
Appointed Jan. 19, 1874 (43, 1, H. J. 263).
Terminated Dec. 5, 1927 (70, 1, H. J., 8).
Successor: Committee on Expenditures in the Executive Departments,

1927-52.

Committee on Expenditures in the Department of Labor. See under Commit

tee on Expenditures in the Department of Commerce.

Committee on Expenditures in the Executive Departments, 1927-52:
Antecedents: Comr: ittees on Expenditures in the Department of Agri-

culture, 1889-1927; in the Department of Commerce, 1913-27; in the
Department of Justice, 1874-1927; in the Department of Labor,
1913-27; in the Interior Department, 1860–1927; in the Navy Depart-
ment, 1816-1927; in the Post Office (or Post Office Department
after ca. 1829), 1816-1927; in the State Department, 1816-1927; in
the Treasury Department, 1816-1927; in the War Department, 1816-

1927; and on the Public Buildings, 1816-1927.
Authorized Dec. 5, 1927 (70, 1, H. J., 8).
Appointed Dec. 12, 1927 (70, 1, H. J., 137).
Terminated July 4, 1952 (82, 2, H. J., 731).
Successor: Committee on Government Operations, 1952- .

« PreviousContinue »